Részletek
Almalevél aknázómoly
(Lithocolletis blancardella)
Magyarországon általánosan előforduló, évente általában háromnemzedékes faj. Kedvező időjárás esetén a negyedik nemzedéke is kifejlődhet.
Tápnövénye:
Alma, almafélék, esetenként más gyümölcsfák is
Kártétele:
A hernyó a fonák felől behatolva a belső levélszöveteket fogyasztja el. Aknája hosszúkás alakú, többnyire vastagabb erek által határolt, a fonáki részen felhólyagosodott, összeráncolódott. A levél színén az akna kidomborodik, felülete mozaikosan foltos. Egy-egy levélen akár tíznél több akna is lehet.
Életmódja:
Báb alakban telel át az aknában maradva a lehullott levelekben. Az első nemzedék rajzása évjárattól és az időjárástól függően április-májusban, a második nemzedék repülése június első felétől várható, a lepkék rajzása július végétől augusztus végéig tömeges és szeptember elejéig elhúzódhat. A rajzáscsúcsok összefolynak és kb. öthetente ismétlődnek. A lepkék tojásaikat egyesével a levél fonákjára helyezik. A petéből kikelő hernyó azonnal berágja magát a levélbe.
Tanácsok a védekezéshez:
A feromonos csapdák igen nagy számban gyűjthetik a lepkéket, így gyérítik az állományt, azonban az erős rajzás gyakran nem, vagy csak elhanyagolható károsítással párosul. Az irtószeres védekezéssel ezért célszerű megvárnunk a hernyók kelését és annak ismeretében döntsünk a kezelésről. Általában a rajzáscsúcsot követően 10-12 nap múlva várható a hernyók tömeges kelése.A fürkészdarazsak jelentős mértékben gyérítik ezt a kártevőt. Rajzásuk az almalevél aknázómoly rajzáscsúcsát követően 1-2 héttel tetőzik, ezért- ebben az időszakban lehetőség szerint ne permetezzünk.
Feromon csapdák kihelyezése:
Csapdák kihelyezése április elején esedékes. A diszpenzert és a ragasztós lapot kb. 6-8 hetente cseréljük.
Ellenőrizze a csapdákat heti két alkalommal. Számolja össze az adott időszakban befogott molyok számát és jegyezze fel. Az adatokból látható a rajzásdinamika és meghatározható a beavatkozás ideje. Ha a csapda kevés molyt fog be a tapasztalati rajzáscsúcsok idején is, az kis fertőzöttségre utal. Ilyen esetben kisebb területen néhány további csapda kihelyezésével a molyok befoghatók és a populáció permetezés nélkül is kontrolálható, így kímélhetjük környezetünket.
Reagron-Libla-1 Alma aknázómoly csapda
LIBLA-1: alapkészlet