Részletek
Nyerges szőlőmoly
(Eupoecilia ambiguella)
Magyarországon évente két nemzedéke fejlődik. Inkább a nedvesebb, hűvösebb klimatikus viszonyokat kedveli.
Tápnövénye:
Szőlő, esetenként ribiszke
Kártétele:
Az első nemzedék hernyói a fürtök egyes részeit összeszőve a bimbókat, bogyókezdeményeket pusztítják el, így a fürt egyes részeinek teljes elhalását okozhatják. A második nemzedék lárvái a még zöld bogyók belsejét rágják ki. A megrágott bogyók utat nyitnak a botritiszes rothadáshoz.
Életmódja:
Szövedékes gubóban, báb alakban telel át a tőkefejen, karórepedésekben. Az első nemzedék rajzása évjárattól és az időjárástól függően május elejétől június közepéig repül. A második nemzedék július első felétől augusztus közepéig rajzik. A lepkék a tojásokat többnyire a fürtökre rakják le. A hernyó teste vörösesbarna, a feje sötétbarna, így jól megkülönböztethető a tarka szőlőmoly lárvájától.
Tanácsok a védekezéshez:
Ha a feromonos csapdák nagy számban fogják be, különösen az első nemzedék példányait, az irtószeres védekezés eldöntéséhez az első hernyók kikelése – május közepe és július vége -, ad választ. A vegyszeres védekezés a fürtök kezelésével a rajzáscsúcs és a hernyók tömeges kikelése időszakában igazán hatékony.Az eredményes védekezés érdekében a tarka szőlőmoly feromoncsapdás megfigyeléséről és a védekezés összehangolásáról is gondoskodni kell.
Feromon csapdák kihelyezése:
Csapdák kihelyezése április végén. A diszpenzereket és a ragasztós lapokat a második rajzás előtt cserélje.
Ellenőrizze a csapdákat heti két alkalommal. Számolja össze az adott időszakban befogott molyok számát és jegyezze fel. Az adatokból látható a rajzásdinamika és meghatározható a beavatkozás ideje. Ha a csapda kevés molyt fog be a tapasztalati rajzáscsúcsok idején is, az kis fertőzöttségre utal. Ilyen esetben kiskertekben területen néhány további csapda kihelyezésével a molyok befoghatók és a populáció permetezés nélkül is kontrollálható, így kímélhetjük környezetünket.
Reagron Ambi-1 Nyerges szölömoly csapda
AMBI-1: alapkészlet